Troll sun co-sleeper voor boxspring met jollein bedlinnen opgedekt zijkant dicht
Delen?
Twitter
WhatsApp

Je baby veilig laten slapen in de wieg

Baby’s hebben slaap nodig, heel veel slaap. In de eerste 3 maanden zelfs meer dan 16 uur per dag, waarvan de meeste in haar/zijn wieg of ledikant. Dus hoe gebruik je deze zo veilig mogelijk? Je hebt vast enge dingen gehoord, zoals wiegendood, maar hoe minimaliseer je de risico’s op een incident? We nemen graag de belangrijkste punten met je door!

Belangrijk is om te beseffen dat hoe hard je het ook probeert en wilt, je kan nooit alle risico’s wegnemen. Zelfs als je alle richtlijnen opvolgt kunnen drama’s zoals wiegendood niet voorkomen worden. Gelukkig is de kans in Nederland internationaal gezien heel laag, juist omdat we ons in Nederland hard maken voor preventie en educatie van nieuwe ouders. We leggen je graag de stappen die jij kan nemen uit in 3 categorieën:

Een veilige slaapplek

Wieg/ledikant:

  • Nieuwe wiegen natuurlijk aan de huidige wet en regelgeving, maar niet altijd aan de (wel erg strenge) Nederlandse richtlijnen. Wil je zoveel mogelijk risico inperken, dan heeft het zin om te kijken of de wieg die jij wilt voldoet aan de eisen gesteld door VeiligheidNL. Er worden hier eisen gesteld aan bijvoorbeeld de afstand tussen de spijlen,, voldoende luchtcirculatie, minimale en maximale afmetingen, en de bekleding van de wieg .
  • Verouderde wiegen voldoen mogelijk niet aan de huidige veiligheidsnormen. Daarnaast is het mogelijk dat er loodhoudende verf is gebruikt voor producten geproduceerd in Europa tot 1960 en voor producten uit China nog een stuk langer. Je kan de verf verwijderen/schuren voor de zekerheid en vervangen voor een verflaag uit categorie 1 (geen of weinig oplosmiddelen).
  • Zorg dat je alles vast hebt gedraaid, er geen splinters aan de wieg zitten en het op een stabiele ondergrond staat. Heel logisch natuurlijk, maar het wordt toch soms vergeten.
  • Zorg dat de wieg stabiel staat op een veilige locatie, weg van koorden, ramen of de verwarming. 
Slaapspullen:
  • Gebruik geen dekbed in de eerste twee jaar, maar een slaapzak of een deken met een lakentje
  • Hang de mobiel buiten bereik.
  • Gebruik een goed aansluitend matrasje, zodat er geen randen zijn waar het kind tussen kan komen.
  • Let op de TOG-waarden van de slaapzak en deken, zorg dat deze overeenstemt met het seizoen, het type huis en de temperatuur.
  • Leg geen kussentje of andere spullen bij de baby in de wieg/ledikant.
  • Gebruik geen waterafstotende matrasbeschermer, een bedzeil kan zolang je het niet onder het hoofdje gebruikt.
Troll sun co-sleeper voor boxspring met jollein bedlinnen opgedekt zijkant dicht

-Wil je in één keer alle veilige slaapspullen goedkoop geregeld hebben? Kijk dan hier of het huren van een topwieg met bedlinnen iets voor jou is- 

De juiste manier van slapen

  • Laat je kind op zijn/haar rug slapen. Laat je niet valse veiligheid luren door een Aerosleep topper of iets vergelijkbaars.
  • Leg hem/haar in een rookvrije omgeving. 
  •  Maak het bedje op de juiste manier op, zonder plooien waar de baby tussen zou kunnen komen. Hier kan je lezen hoe je precies het bed moet opmaken.
  • Laat je kind niet meer in de wieg slapen zodra hij/zij de neiging laat zien om zich op te richten.
  • Laat je kind niet in het ouderlijk bed slapen, hier is het gevaar groter om vast te komen tussen het bedlinnen. Daarnaast kan je zelf in je slaap per ongeluk op je kind rollen zonder dat je het doorhebt (risicoverhogend tot 4 maanden). 
  •  Bedek het kindje niet te warm, warmtestuwing kan gevaarlijk voor een baby zijn. Een klam aanvoelend nekje is een duidelijk teken dat hij/zij te warm is ingestopt. Tevens je baby koorts heeft moet je het minder warm toedekken.
  • Zet een eventueel schommelmechanisme en de wieltjes vast wanneer je hem/haar zonder supervisie in het bedje legt.

Extra aandachtspunten

  • Het geven van borstvoeding is gelinkt met een verlaagde kans op wiegendood. Lukt het geven van borstvoeding en komt het uit, dan kan je het beter doen. Maar laat jezelf alsjeblieft niet gek maken als het niet lukt of niet uitkomt, het is maar een heel kleine stijging van een al heel lage kans. Zelf ben ik van mening dat een moeder met een zorg minder beter is voor kind ;). Het gebruik van een fopspeen komt ook al het kind ten goede.
  •  Geef het kind geen medicijnen met slaapverwekkende bijwerkingen.
  • Ventileer de babykamer regelmatig.
  • Geef de baby zoveel mogelijk rust en regelmaat, dat verstoort het slaapritme.

Wij kennen wiegen en slapen

Doordat we al tijden wiegen inclusief bedlinnen verhuren kennen we kennen alle ins en outs als het gaat over slapende baby’s. Wil je weten welke soorten wiegen er allemaal zijn (kan je ook hier lezen), of wil je advies en/of wil je een wieg huren? Bekijk dan de mogelijkheden voor huren of neem contact met ons op. Je huurt bijvoorbeeld al een Chicco Co-sleeper vanaf €39,-.